EPSO-test · Numeriskt resonemang · Övning

EPSO numeriskt resonemang: 8 övningsfrågor, helt genomräknade

Verkliga EU-data, svarsformatet som EPSO använder och fällorna som de felaktiga alternativen byggs av. Försök med varje fråga innan du öppnar svaret.

Publicerad 29 september 2026 · 8 frågor · ~20 min

EPSO publicerar en handfull numeriska exempelfrågor, och alla har en sak gemensamt: ingen av dem kan besvaras genom att läsa av en enda cell. BNP-kvoten måste byggas upp av FoU-utgifter och FoU-intensitet. Stadens befolkning måste räknas fram ur dess totala avfall och avfallet per invånare. De åtta frågorna nedan är uppbyggda på samma sätt, med verkliga Eurostat-data och det svarsformat som EPSO använder.

Hur EPSO:s numeriska frågor ser ut

Varje fråga har en egen tabell eller ett eget diagram, oftast med fler rader och kolumner än du behöver. Frågan gäller ett tal, en kvot eller ett land, och det finns fyra eller fem alternativ. Det sista alternativet är ibland ”Inget av ovanstående”, och ibland är det rätt. EPSO:s egna exempel finns på dess sida om numeriskt resonemang.

I det pågående AD5-uttagningsprovet (meddelande EPSO/AD/427/26) har det numeriska testet 10 frågor på 20 minuter, och det delar godkäntgräns med testet i abstrakt resonemang: du behöver 10 av 20 för de två testen tillsammans. Ett starkt numeriskt resultat kan väga upp ett svagt abstrakt, och tvärtom. För formatet och de återkommande fällorna i allmänhet, se vår guide om numeriskt resonemang; den här sidan är till för att öva.

De åtta frågorna

Alla tal i tabellerna är Eurostat-data, avrundade som de visas. Utgå från tabellen exakt som den står: svaren är beräknade på de visade värdena. Frågorna går från medelsvåra till mycket svåra.

Fråga 1 · Medel · Kvot av en härledd storhet

BNP per invånare och befolkning, utvalda medlemsstater

LandBNP per invånare (€)Befolkning 1 januari (miljoner)
2024202520242025
Tyskland52 53054 24083,4683,58
Irland104 350110 1505,355,44
Nederländerna61 98064 71017,9418,04
Polen22 71024 70036,6236,50
Portugal27 22028 56011,2011,39
Sverige53 01056 25010,5510,59

Data: Eurostat, nama_10_pc, tps00001 (hämtade 29 september 2026).

Fråga. Med befolkningen den 1 januari 2025, vad var den ungefärliga kvoten mellan Polens BNP och Irlands BNP 2025?
Visa svar
Svar: C, 3:2. BNP finns inte i tabellen, så bygg upp den: BNP = BNP per invånare × befolkning.
• Polen: 24 700 × 36,50 miljoner = 901,6 miljarder euro
• Irland: 110 150 × 5,44 miljoner = 599,2 miljarder euro
• 901,6 ÷ 599,2 = 1,50, alltså 3:2.

Varför de andra alternativen är fel.
• A, 2:9 är kvoten för enbart BNP per invånare (24 700 ÷ 110 150 = 0,224). Den glömmer att Polen har nästan sju gånger så många invånare.
• B, 2:3 är rätt uträkning, delad åt fel håll: Irland i förhållande till Polen.
• D, 7:1 jämför bara befolkningen (36,50 ÷ 5,44 = 6,71).
• E är för den som väntar sig att Irland, med tabellens högsta BNP per invånare, har den större ekonomin och inte hittar något alternativ som passar.

Genväg på 20 sekunder. Dela upp kvoten i sina två delar: befolkning ungefär 6,7 mot 1, BNP per invånare ungefär 1 mot 4,5. 6,7 ÷ 4,5 ≈ 1,5. Kolumnerna för 2024 och de fyra andra länderna finns där för att ignoreras.
Fråga 2 · Svår · Per invånare, med en fälla i enheterna

Kommunalt avfall, utvalda medlemsstater

LandAvfall per invånare, 2013 (kg)Genererat avfall, 2023 (tusen ton)Befolkning 1 januari 2023 (miljoner)
Danmark8134 5135,93
Nederländerna5268 31617,81
Österrike5787 1429,10
Polen29713 44836,75
Portugal4395 33810,93

Data: Eurostat, env_wasmun, tps00001 (hämtade 29 september 2026).

Fråga. Med hur många kilo per invånare ökade det kommunala avfallet i Österrike mellan 2013 och 2023? Använd befolkningen den 1 januari 2023 och avrunda till helt kilo.
Visa svar
Svar: B, 207 kg. Siffran för 2023 är en totalsumma, så räkna först om den till kilo per person.
• 7 142 tusen ton = 7 142 000 000 kg
• 7 142 000 000 kg ÷ 9 100 000 personer = 784,8 kg per invånare 2023
• 784,8 − 578 = 206,8 → 207 kg

Varför de andra alternativen är fel.
• A, 36 kg är den procentuella ökningen (206,8 ÷ 578 = 36 %) med fel enhet.
• C, 785 kg är nivån 2023. Den svarar på ”hur mycket”, inte på ”med hur mycket ökade det”.
• D, 6 564 kg drar 578 kg per person från 7 142 tusen ton: två olika enheter, så resultatet betyder ingenting.
• De fyra andra länderna finns där för att ignoreras: frågan gäller bara Österrike.

Genväg på 20 sekunder. Tusen ton delat med miljoner personer ger direkt kilo per person, eftersom tusen ton är en miljon kilo. 7 142 ÷ 9,1 ≈ 785, minus 578 ≈ 207. Lär dig det här enhetsparet: det finns med i EPSO:s egen exempelfråga om avfall.
Fråga 3 · Svår · Filtrera först, rangordna sedan ett härlett värde

Ankomster och övernattningar på turistanläggningar (miljoner)

LandAnkomsterÖvernattningar
2023202420232024
Grekland35,837,2147,2152,9
Spanien144,8149,7485,0505,2
Frankrike180,7181,1460,3457,6
Kroatien19,520,292,393,6
Italien133,6139,6447,2466,2
Nederländerna49,451,3142,3145,4
Österrike40,742,2127,8131,2
Portugal30,832,384,988,1

Data: Eurostat, tour_occ_arnat, tour_occ_ninat (hämtade 29 september 2026). Hotell, semesterboenden och andra korttidsboenden, campingplatser; alla gäster.

Fråga. Bland de länder där antalet övernattningar ökade med mer än 3 % mellan 2023 och 2024, vilket hade den längsta genomsnittliga vistelsen (övernattningar per ankomst) 2024?
Visa svar
Svar: A, Grekland. Arbeta i två omgångar: filtrera, sedan rangordna.
Omgång 1, ökning av övernattningarna över 3 %: Grekland +3,87 %, Spanien +4,16 %, Frankrike −0,59 %, Kroatien +1,41 %, Italien +4,25 %, Nederländerna +2,18 %, Österrike +2,66 %, Portugal +3,77 %. Bara Grekland, Spanien, Italien och Portugal går vidare.
Omgång 2, övernattningar ÷ ankomster 2024: Grekland 152,9 ÷ 37,2 = 4,11; Spanien 505,2 ÷ 149,7 = 3,37; Italien 466,2 ÷ 139,6 = 3,34; Portugal 88,1 ÷ 32,3 = 2,73. Grekland, 4,11 nätter, har den längsta vistelsen.

Varför de andra alternativen är fel.
• Kroatien har den längsta vistelsen i hela tabellen (4,63 nätter), men dess övernattningar ökade bara med 1,41 %. Det är svaret för den som hoppar över det första villkoret, och därför det mest lockande felaktiga alternativet.
• Spanien har flest övernattningar. En stor totalsumma säger ingenting om hur lång en vistelse är.
• Italien växte snabbast (+4,25 %, strax före Spaniens +4,16 %), vilket besvarar det första villkoret, inte frågan.
• Portugal får du om du delar ankomster med övernattningar: det största värdet av den omvända kvoten är den kortaste vistelsen.

Genväg på 20 sekunder. För filtret: 3 % av 92,3 är ungefär 2,8, så Kroatien behövde ungefär 95,1 och nådde bara 93,6: ute, utan miniräknare. För rangordningen: bara Grekland har mer än fyra gånger så många övernattningar som ankomster (4 × 37,2 = 148,8 < 152,9).
Fråga 4 · Mycket svår · Procentenheter, sedan en prognos

Andel förnybar energi i den slutliga energianvändningen (%)

20142024
Belgien
8,0
14,3
Danmark
29,3
46,5
Irland
8,5
16,1
Nederländerna
5,4
20,2
Portugal
29,5
36,3
Finland
38,6
52,1

Data: Eurostat, nrg_ind_ren (hämtade 29 september 2026).

Fråga. Ta det land vars andel förnybar energi steg med flest procentenheter mellan 2014 och 2024. Om andelen växer med samma procentsats från 2024 till 2034 som från 2014 till 2024, vad blir andelen 2034, med en decimal?
Visa svar
Svar: C, 73,8 %. Två olika mått på ”tillväxt” i samma fråga.
Steg 1, procentenheter (skillnaden): Belgien 6,3; Danmark 17,2; Irland 7,6; Nederländerna 14,8; Portugal 6,8; Finland 13,5. Danmark steg mest, med 17,2 enheter.
Steg 2, procent (kvoten): Danmark gick från 29,3 till 46,5, en faktor på 46,5 ÷ 29,3 = 1,5870, alltså +58,7 %.
Steg 3: 46,5 × 1,5870 = 73,80 → 73,8 %.

Varför de andra alternativen är fel.
• A, 63,7 % lägger till ytterligare 17,2 enheter. Det upprepar samma ökning i procentenheter, inte samma procentsats.
• B, 70,3 % skriver fram Finland, landet med den högsta andelen, vilket inte är vad frågan gäller.
• D, 75,6 % skriver fram Nederländerna, vars andel nästan fyrdubblades. De hade den största ökningen i procent (+274 %) men bara 14,8 enheter. Det är den klassiska fällan procentenheter mot procent, och diagrammet bjuder in till den: den nederländska stapeln fyrdubblas, sidans mest iögonfallande förändring.

Genväg på 20 sekunder. Läs av enheterna på etiketterna (Danmark 17,2, Nederländerna 14,8, Finland 13,5). För prognosen ligger faktorn 46,5 ÷ 29,3 strax under 1,6, så svaret ligger strax under 46,5 × 1,6 = 74,4. Det är C, inte D. Tillväxt ”med samma procentsats” betyder alltid att multiplicera med samma faktor igen.
Fråga 5 · Svår · Växla mellan två valutor som inte är euro

Månatlig minimilön i nationell valuta och eurons växelkurser

LandValutaMånatlig minimilönGenomsnittlig växelkurs 2025 (enheter per 1 €)
juli–dec. 2025jan.–juni 2026
TjeckienCZK20 80022 40024,688
UngernHUF290 800322 800397,77
PolenPLN4 6664 8064,2397
RumänienRON4 0504 0505,0424

Data: Eurostat, earn_mw_cur, ert_bil_eur_a (hämtade 29 september 2026).

Fråga. Till 2025 års genomsnittliga växelkurser, hur mycket var Polens månatliga minimilön för januari–juni 2026 värd i tjeckiska kronor, avrundat till hel krona?
Visa svar
Svar: D, 27 986 CZK. Två valutor som inte är euro: gå via euron.
• Zloty till euro: 4 806 ÷ 4,2397 = 1 133,57 €
• Euro till kronor: 1 133,57 × 24,688 = 27 985,6 → 27 986 CZK
Kurserna anges i enheter per 1 €, så du dividerar för att få euro och multiplicerar för att lämna dem.

Varför de andra alternativen är fel.
• A, 1 134 stannar halvvägs: det är lönen i euro, inte i kronor.
• B, 22 400 är Tjeckiens egen minimilön för samma period, avläst direkt ur tabellen.
• C, 27 170 räknar om lönen för juli–december 2025 (4 666 PLN). Kontrollera kolumnen innan du kontrollerar räkningen.
• E, 118 651 multiplicerar zloty med kronans kurs och hoppar över första steget.

Genväg på 20 sekunder. Korskursen är 24,688 ÷ 4,2397 ≈ 5,8 kronor per zloty, och 4 806 × 5,8 ≈ 27 900. Det utesluter allt utom C och D, och kolumnen utesluter C.
Fråga 6 · Svår · Omvänd procent

Befolkning 1 januari 2025 och förändring

LandBefolkning (miljoner)Förändring sedan 1 januari 2024 (%)Förändring sedan 1 januari 2015 (%)
Irland5,44+1,7+16,3
Grekland10,370,0−4,1
Italien58,940,0−2,2
Polen36,50−0,3−4,0
Portugal11,39+1,6+9,5
Rumänien19,04−0,1−4,2
Sverige10,59+0,3+8,6

Data: Eurostat, tps00001 (hämtade 29 september 2026).

Fråga. Hur stor var Irlands och Portugals sammanlagda befolkning den 1 januari 2015, i miljoner, med en decimal?
Visa svar
Svar: B, 15,1 miljoner. En förändring ”sedan 2015” är en procentsats av värdet 2015, så dividera med (1 + förändringen); dra aldrig av procentsatsen från dagens siffra.
• Irland: 5,44 ÷ 1,163 = 4,678
• Portugal: 11,39 ÷ 1,095 = 10,402
• Tillsammans: 15,079 → 15,1 miljoner

Varför de andra alternativen är fel.
• A, 14,9 drar av 16,3 % och 9,5 % från siffrorna för 2025 (5,44 × 0,837 + 11,39 × 0,905). Det är det vanligaste felet i den här typen av fråga. Att ta medelvärdet av de två procentsatserna och tillämpa 12,9 % på summan ger samma felaktiga tal.
• C, 16,6 använder fel kolumn: förändringen sedan 2024, inte sedan 2015.
• D är för den som räknar rätt men avrundar för tidigt. Behåll tre decimaler till sista steget.

Genväg på 20 sekunder. Att dividera med 1,163 tar bort lite mindre än 16,3 %, så rätt svar ligger alltid över svaret ”dra av procentsatsen”. Om båda finns bland alternativen är det högre svaret det omvända procentsvaret.
Fråga 7 · Medel · När ”Inget av ovanstående” är rätt

Arbetslöshet, personer 15–74 år (% av arbetskraften)

20152025
Spanien
22,1 %
10,5 %
Italien
12,0 %
6,1 %
Polen
7,7 %
3,1 %
Portugal
13,0 %
6,0 %
Finland
9,4 %
9,7 %
Sverige
7,5 %
8,8 %

Data: Eurostat, une_rt_a (hämtade 29 september 2026).

Fråga. Med hur många procent sjönk Portugals arbetslöshet mellan 2015 och 2025, avrundat till hel procent?
Visa svar
Svar: E, Inget av ovanstående. Arbetslösheten sjönk från 13,0 % till 6,0 %: en minskning med 7,0 enheter, vilket är 7,0 ÷ 13,0 = 53,8 %, alltså 54 %. Inget alternativ anger 54 %.

Varför de andra alternativen är fel.
• A, 7 % är minskningen i procentenheter, angiven som procent.
• B, 46 % är hur mycket av 2015 års nivå som finns kvar (6,0 ÷ 13,0), inte hur mycket den sjönk.
• C, 50 % är svaret på känn: från 13 till 6 ”ser ut som” en halvering. Frågan gäller hel procent, så en uppskattning räcker inte.
• D, 117 % dividerar med det nya värdet i stället för det gamla.

Genväg på 20 sekunder. Hälften av 13,0 är 6,5; nivån hamnade under hälften, så minskningen är större än 50 %. Det stryker B och C på en gång, och A och D är fel i enhet och bas. Välj ”Inget av ovanstående” med självförtroende när ditt tal är rent och varje alternativ har ett namn.
Fråga 8 · Mycket svår · Två förändringar som samverkar

Bruttonationalprodukt och utgifter för forskning och utveckling (FoU)

LandBNP (miljarder euro)FoU-utgifter (% av BNP)
2019202420192024
Tjeckien229,4321,21,901,82
Grekland185,2236,71,261,54
Spanien1 253,71 594,31,241,50
Ungern147,4206,21,461,31
Polen538,4852,21,311,41
Portugal214,5291,21,391,73
Rumänien223,3353,60,480,46

Data: Eurostat, nama_10_gdp, rd_e_gerdtot (hämtade 29 september 2026). BNP i löpande priser.

Fråga. Med hur många procent ökade Polens FoU-utgifter i euro mellan 2019 och 2024, avrundat till hel procent?
Visa svar
Svar: D, 70 %. FoU-utgifter i euro = BNP × FoU-andel, och båda har ökat.
• 2019: 538,4 × 1,31 % = 7,05 miljarder euro
• 2024: 852,2 × 1,41 % = 12,02 miljarder euro
• 12,02 ÷ 7,05 = 1,7037 → +70 %

Varför de andra alternativen är fel.
• A, 8 % är bara ökningen av FoU-andelen (1,41 ÷ 1,31). Den bortser från att ekonomin som den är en andel av också har vuxit.
• B, 58 % är bara BNP-tillväxten.
• C, 66 % lägger ihop de två tillväxttakterna (58,3 + 7,6). Tillväxttakter multipliceras: 1,583 × 1,076 = 1,704. Skillnaden mellan att addera och multiplicera är produkten av de två takterna (0,583 × 0,076 ≈ 0,044), och det är precis det som skiljer C från D.

Genväg på 20 sekunder. När en storhet är ”A × B” och båda förändras, multiplicera faktorerna och addera aldrig procentsatserna. Här 1,58 × 1,08 ≈ 1,71: D.

De här frågorna är skrivna av EU Testing i EPSO-format. De är inte officiella EPSO-frågor.

Åtta frågor, åtta fällor

Varje felaktigt alternativ ovan kommer från ett verkligt misstag, och samma få misstag återkommer i varje numeriskt EPSO-test. Konsten är att känna igen frågetypen under de första tio sekunderna:

FrågaVad provet testarFällan att vänta sig
1En kvot av värden som du först måste bygga uppAtt bara jämföra värdena per invånare
2En förändring per invånare, utifrån en totalsummaAtt blanda enheter: tusen ton och kilo
3Ett villkor, sedan en rangordningAtt hoppa över villkoret
4Procentenheter mot procentAtt välja den största stapeln i stället för den största skillnaden
5Växla mellan två valutor som inte är euroAtt stanna vid euro, eller ta fel period
6Omvänd procentAtt dra av procentsatsen från dagens värde
7”Inget av ovanstående”Att godta ett svar avrundat på känn
8Två förändringar som samverkarAtt addera tillväxttakter i stället för att multiplicera dem

Två vanor täcker det mesta. För det första: säg, innan du räknar något, vad svaret består av: ”BNP är BNP per invånare gånger befolkningen”, ”FoU i euro är BNP gånger FoU-andelen”. För det andra: uppskatta innan du trycker på en tangent. I nästan varje fråga ovan stryker en grov uppskattning tre alternativ, och miniräknaren behöver bara skilja de två sista åt.

60 frågor till i den här stilen

Kortet Numeriskt resonemang · Focus har 60 frågor med verkliga EU-data, från medelsvåra till mycket svåra, var och en med en genomräknad förklaring som namnger fällan.

Öppna kortet Numeriskt resonemang · Focus → De första 5 frågorna gratis · alla 60 med Premium

Vanliga frågor

Hur många frågor har EPSO:s test i numeriskt resonemang?

I AD5-uttagningsprovet (EPSO/AD/427/26) 10 frågor på 20 minuter, poängsatta från 0 till 10. Det finns ingen egen godkäntgräns: numeriskt och abstrakt resonemang har en gemensam godkäntgräns på 10 av 20.

Är ”Inget av ovanstående” någonsin rätt svar?

Ja. EPSO:s eget exempel har det som alternativ, och ett välbyggt test gör det rätt tillräckligt ofta för att du inte ska kunna bortse från det. Välj det när din uträkning är ren och varje annat alternativ motsvarar ett misstag som du kan namnge, som i fråga 7 ovan.

Får jag använda miniräknare?

Ja, EPSO tillhandahåller en miniräknare på skärmen. Den är långsammare än en fysisk, så det sparar tid att uppskatta först och bara räkna för att skilja de två sista alternativen åt.

Behöver jag lära mig formler?

Bara några få: procentuell förändring (nytt minus gammalt, delat med gammalt), omvänd procent (dividera med ett plus förändringen), per invånare (totalsumma delad med befolkning) och valutaomräkning (dividera med kursen för att få euro, multiplicera för att lämna dem). Frågorna prövar om du tillämpar dem på rätt tal.

Var kommer uppgifterna i frågorna ifrån?

Från Eurostat, EU:s statistikbyrå, hämtade 29 september 2026. Varje tabell anger vilket Eurostat-dataset den bygger på. Siffrorna är avrundade för visning, och svaren är beräknade på de avrundade värden som visas.

Data: Eurostat (dataset angivna under varje tabell), hämtade 29 september 2026. Godkäntgränser: EPSO:s meddelande om uttagningsprov EPSO/AD/427/26.