EPSO-kokeet · Numeerinen päättely · Harjoitus

EPSO:n numeerinen päättely: 8 harjoituskysymystä, täysin ratkaistuina

Todellisia EU-tietoja, EPSO:n käyttämä vastausmuoto ja ansat, joista EPSO rakentaa väärät vaihtoehdot. Yritä jokaista kysymystä ennen kuin avaat vastauksen.

Julkaistu 29. syyskuuta 2026 · 8 kysymystä · ~20 min

EPSO julkaisee kourallisen numeerisia esimerkkikysymyksiä, ja niillä kaikilla on yksi yhteinen piirre: yhteenkään ei voi vastata lukemalla yhtä solua. BKT-suhde on rakennettava T&K-menoista ja T&K-intensiteetistä. Kaupungin asukasluku on laskettava sen kokonaisjätemäärästä ja asukaskohtaisesta jätemäärästä. Alla olevat kahdeksan kysymystä on rakennettu samalla tavalla, todellisilla Eurostatin tiedoilla ja EPSO:n käyttämässä vastausmuodossa.

Millaisia EPSO:n numeeriset kysymykset ovat

Jokaisessa kysymyksessä on oma taulukko tai kaavio, yleensä enemmän rivejä ja sarakkeita kuin tarvitset. Kysymys koskee yhtä lukua, suhdetta tai maata, ja vaihtoehtoja on neljä tai viisi. Viimeinen vaihtoehto on joskus ”Ei mikään edellisistä”, ja joskus se on oikein. EPSO:n omat esimerkit löytyvät sen numeerisen päättelyn sivulta.

Nykyisessä AD5-kilpailussa (ilmoitus EPSO/AD/427/26) numeerisessa kokeessa on 10 kysymystä 20 minuutissa, ja sillä on yhteinen läpipääsyraja abstraktin päättelyn kokeen kanssa: tarvitset 10 pistettä 20:stä kahdesta kokeesta yhteensä. Vahva numeerinen tulos voi paikata heikon abstraktin, ja päinvastoin. Muodosta ja toistuvista ansoista yleisesti kerrotaan numeerisen päättelyn oppaassamme; tämä sivu on harjoittelua varten.

Kahdeksan kysymystä

Kaikki taulukoiden luvut ovat Eurostatin tietoja, pyöristettyinä näytetyllä tavalla. Käytä taulukkoa täsmälleen sellaisena kuin se on: vastaukset on laskettu näytetyistä arvoista. Kysymykset etenevät keskivaikeista erittäin vaikeisiin.

Kysymys 1 · Keskivaikea · Johdetun suureen suhde

BKT asukasta kohden ja väkiluku, valitut jäsenvaltiot

MaaBKT asukasta kohden (€)Väkiluku 1. tammikuuta (milj.)
2024202520242025
Saksa52 53054 24083,4683,58
Irlanti104 350110 1505,355,44
Alankomaat61 98064 71017,9418,04
Puola22 71024 70036,6236,50
Portugali27 22028 56011,2011,39
Ruotsi53 01056 25010,5510,59

Tiedot: Eurostat, nama_10_pc, tps00001 (haettu 29. syyskuuta 2026).

Kysymys. Mikä oli 1. tammikuuta 2025 väkiluvun perusteella Puolan BKT:n ja Irlannin BKT:n likimääräinen suhde vuonna 2025?
Näytä vastaus
Vastaus: C, 3:2. BKT:tä ei ole taulukossa, joten rakenna se: BKT = BKT asukasta kohden × väkiluku.
• Puola: 24 700 × 36,50 milj. = 901,6 mrd. €
• Irlanti: 110 150 × 5,44 milj. = 599,2 mrd. €
• 901,6 ÷ 599,2 = 1,50, eli 3:2.

Miksi muut vaihtoehdot ovat vääriä.
• A, 2:9 on pelkän asukaskohtaisen BKT:n suhde (24 700 ÷ 110 150 = 0,224). Se unohtaa, että Puolassa on lähes seitsemän kertaa enemmän asukkaita.
• B, 2:3 on oikea lasku väärin päin jaettuna: Irlanti suhteessa Puolaan.
• D, 7:1 vertaa vain väkilukua (36,50 ÷ 5,44 = 6,71).
• E on niille, jotka odottavat Irlannin, jolla on taulukon suurin BKT asukasta kohden, olevan suurempi talous, eivätkä löydä sopivaa vaihtoehtoa.

20 sekunnin oikotie. Jaa suhde kahteen osaansa: väkiluku noin 6,7:1, BKT asukasta kohden noin 1:4,5. 6,7 ÷ 4,5 ≈ 1,5. Vuoden 2024 sarakkeet ja neljä muuta maata ovat siellä ohitettaviksi.
Kysymys 2 · Vaikea · Asukasta kohden, yksikköansalla

Yhdyskuntajäte, valitut jäsenvaltiot

MaaJätettä asukasta kohden, 2013 (kg)Syntynyt jäte, 2023 (tuhatta tonnia)Väkiluku 1. tammikuuta 2023 (milj.)
Tanska8134 5135,93
Alankomaat5268 31617,81
Itävalta5787 1429,10
Puola29713 44836,75
Portugali4395 33810,93

Tiedot: Eurostat, env_wasmun, tps00001 (haettu 29. syyskuuta 2026).

Kysymys. Kuinka monta kiloa asukasta kohden yhdyskuntajätteen määrä kasvoi Itävallassa vuosien 2013 ja 2023 välillä? Käytä 1. tammikuuta 2023 väkilukua ja pyöristä kokonaisiin kiloihin.
Näytä vastaus
Vastaus: B, 207 kg. Vuoden 2023 luku on kokonaismäärä, joten muunna se ensin kiloiksi henkeä kohden.
• 7 142 tuhatta tonnia = 7 142 000 000 kg
• 7 142 000 000 kg ÷ 9 100 000 henkeä = 784,8 kg asukasta kohden vuonna 2023
• 784,8 − 578 = 206,8 → 207 kg

Miksi muut vaihtoehdot ovat vääriä.
• A, 36 kg on prosentuaalinen kasvu (206,8 ÷ 578 = 36 %) väärällä yksiköllä.
• C, 785 kg on vuoden 2023 taso. Se vastaa kysymykseen ”kuinka paljon”, ei ”kuinka paljon kasvoi”.
• D, 6 564 kg vähentää 578 kg henkeä kohden 7 142 tuhannesta tonnista: kaksi eri yksikköä, joten tulos ei tarkoita mitään.
• Neljä muuta maata ovat siellä ohitettaviksi: kysymys koskee vain Itävaltaa.

20 sekunnin oikotie. Tuhannet tonnit jaettuna miljoonilla ihmisillä antaa suoraan kiloa henkeä kohden, koska tuhat tonnia on miljoona kiloa. 7 142 ÷ 9,1 ≈ 785, miinus 578 ≈ 207. Opettele tämä yksikköpari: se esiintyy EPSO:n omassa jätettä koskevassa esimerkkikysymyksessä.
Kysymys 3 · Vaikea · Suodata ensin, järjestä sitten johdettu arvo

Saapumiset ja yöpymiset matkailumajoituksessa (milj.)

MaaSaapumisetYöpymiset
2023202420232024
Kreikka35,837,2147,2152,9
Espanja144,8149,7485,0505,2
Ranska180,7181,1460,3457,6
Kroatia19,520,292,393,6
Italia133,6139,6447,2466,2
Alankomaat49,451,3142,3145,4
Itävalta40,742,2127,8131,2
Portugali30,832,384,988,1

Tiedot: Eurostat, tour_occ_arnat, tour_occ_ninat (haettu 29. syyskuuta 2026). Hotellit, loma- ja muu lyhytaikainen majoitus, leirintäalueet; kaikki vieraat.

Kysymys. Niistä maista, joissa yöpymisten määrä kasvoi yli 3 % vuosien 2023 ja 2024 välillä, missä oli pisin keskimääräinen oleskelu (yöpymisiä saapumista kohden) vuonna 2024?
Näytä vastaus
Vastaus: A, Kreikka. Tee kaksi kierrosta: suodata, sitten järjestä.
Kierros 1, yöpymisten kasvu yli 3 %: Kreikka +3,87 %, Espanja +4,16 %, Ranska −0,59 %, Kroatia +1,41 %, Italia +4,25 %, Alankomaat +2,18 %, Itävalta +2,66 %, Portugali +3,77 %. Vain Kreikka, Espanja, Italia ja Portugali pääsevät läpi.
Kierros 2, yöpymiset ÷ saapumiset vuonna 2024: Kreikka 152,9 ÷ 37,2 = 4,11; Espanja 505,2 ÷ 149,7 = 3,37; Italia 466,2 ÷ 139,6 = 3,34; Portugali 88,1 ÷ 32,3 = 2,73. Kreikka, 4,11 yötä, on pisin.

Miksi muut vaihtoehdot ovat vääriä.
• Kroatialla on koko taulukon pisin oleskelu (4,63 yötä), mutta sen yöpymiset kasvoivat vain 1,41 %. Se on vastaus niille, jotka ohittavat ensimmäisen ehdon, ja siksi houkuttelevin väärä vaihtoehto.
• Espanjalla on eniten yöpymisiä. Suuri kokonaismäärä ei kerro mitään oleskelun pituudesta.
• Italia kasvoi nopeimmin (+4,25 %, hieman Espanjan +4,16 % edellä), mikä vastaa ensimmäiseen ehtoon, ei kysymykseen.
• Portugali saadaan, kun saapumiset jaetaan yöpymisillä: tämän käännetyn suhteen suurin arvo on lyhin oleskelu.

20 sekunnin oikotie. Suodattimeen: 3 % luvusta 92,3 on noin 2,8, joten Kroatia olisi tarvinnut noin 95,1 ja pääsi vain lukuun 93,6: pois, ilman laskinta. Järjestykseen: vain Kreikalla yöpymisiä on yli nelinkertaisesti saapumisiin nähden (4 × 37,2 = 148,8 < 152,9).
Kysymys 4 · Erittäin vaikea · Prosenttiyksiköt ja sitten ennuste

Uusiutuvan energian osuus energian kokonaisloppukulutuksesta (%)

20142024
Belgia
8,0
14,3
Tanska
29,3
46,5
Irlanti
8,5
16,1
Alankomaat
5,4
20,2
Portugali
29,5
36,3
Suomi
38,6
52,1

Tiedot: Eurostat, nrg_ind_ren (haettu 29. syyskuuta 2026).

Kysymys. Ota maa, jonka uusiutuvan energian osuus kasvoi eniten prosenttiyksikköinä vuosien 2014 ja 2024 välillä. Jos sen osuus kasvaa vuodesta 2024 vuoteen 2034 samalla prosenttimäärällä kuin vuodesta 2014 vuoteen 2024, mikä on osuus vuonna 2034 yhden desimaalin tarkkuudella?
Näytä vastaus
Vastaus: C, 73,8 %. Kaksi eri ”kasvun” mittaa samassa kysymyksessä.
Vaihe 1, prosenttiyksiköt (erotus): Belgia 6,3; Tanska 17,2; Irlanti 7,6; Alankomaat 14,8; Portugali 6,8; Suomi 13,5. Tanska nousi eniten, 17,2 yksikköä.
Vaihe 2, prosentti (suhde): Tanska nousi luvusta 29,3 lukuun 46,5, kerroin 46,5 ÷ 29,3 = 1,5870, eli +58,7 %.
Vaihe 3: 46,5 × 1,5870 = 73,80 → 73,8 %.

Miksi muut vaihtoehdot ovat vääriä.
• A, 63,7 % lisää vielä 17,2 yksikköä. Se toistaa saman nousun prosenttiyksikköinä, ei samaa prosenttia.
• B, 70,3 % ennustaa Suomen, jolla on suurin osuus, mitä kysymys ei kysy.
• D, 75,6 % ennustaa Alankomaat, jonka osuus lähes nelinkertaistui. Sillä oli suurin kasvu prosentteina (+274 %), mutta vain 14,8 yksikköä. Tämä on klassinen yksiköt vastaan prosentit -ansa, ja kaavio houkuttelee siihen: Alankomaiden pylväs nelinkertaistuu, sivun silmiinpistävin muutos.

20 sekunnin oikotie. Lue yksiköt nimiöistä (Tanska 17,2, Alankomaat 14,8, Suomi 13,5). Ennusteessa kerroin 46,5 ÷ 29,3 on hieman alle 1,6, joten vastaus on hieman alle 46,5 × 1,6 = 74,4. Se on C, ei D. Kasvu ”samalla prosenttimäärällä” tarkoittaa aina, että kerrotaan uudelleen samalla kertoimella.
Kysymys 5 · Vaikea · Muunto kahden muun kuin euron välillä

Kuukausittainen vähimmäispalkka kansallisena valuuttana ja euron vaihtokurssit

MaaValuuttaKuukausittainen vähimmäispalkkaKeskikurssi 2025 (yksikköä / 1 €)
heinä–joulu 2025tammi–kesä 2026
TšekkiCZK20 80022 40024,688
UnkariHUF290 800322 800397,77
PuolaPLN4 6664 8064,2397
RomaniaRON4 0504 0505,0424

Tiedot: Eurostat, earn_mw_cur, ert_bil_eur_a (haettu 29. syyskuuta 2026).

Kysymys. Paljonko Puolan kuukausittainen vähimmäispalkka tammi–kesäkuulle 2026 oli vuoden 2025 keskikursseilla Tšekin korunoina kokonaisiin korunoihin pyöristettynä?
Näytä vastaus
Vastaus: D, 27 986 CZK. Kaksi valuuttaa, jotka eivät ole euroja: kulje euron kautta.
• Zlotyt euroiksi: 4 806 ÷ 4,2397 = 1 133,57 €
• Eurot korunoiksi: 1 133,57 × 24,688 = 27 985,6 → 27 986 CZK
Kurssit on ilmoitettu yksikköinä 1 euroa kohden, joten jaat saadaksesi euroja ja kerrot päästäksesi niistä eroon.

Miksi muut vaihtoehdot ovat vääriä.
• A, 1 134 pysähtyy puoliväliin: se on palkka euroina, ei korunoina.
• B, 22 400 on Tšekin oma vähimmäispalkka samalle jaksolle suoraan taulukosta luettuna.
• C, 27 170 muuntaa heinä–joulukuun 2025 palkan (4 666 PLN). Tarkista sarake ennen kuin tarkistat laskun.
• E, 118 651 kertoo zlotyt korunan kurssilla ja ohittaa ensimmäisen vaiheen.

20 sekunnin oikotie. Ristikurssi on 24,688 ÷ 4,2397 ≈ 5,8 korunaa zlotylta, ja 4 806 × 5,8 ≈ 27 900. Se sulkee pois kaiken paitsi C:n ja D:n, ja sarake sulkee pois C:n.
Kysymys 6 · Vaikea · Käänteinen prosentti

Väkiluku 1. tammikuuta 2025 ja muutos

MaaVäkiluku (milj.)Muutos 1. tammikuuta 2024 jälkeen (%)Muutos 1. tammikuuta 2015 jälkeen (%)
Irlanti5,44+1,7+16,3
Kreikka10,370,0−4,1
Italia58,940,0−2,2
Puola36,50−0,3−4,0
Portugali11,39+1,6+9,5
Romania19,04−0,1−4,2
Ruotsi10,59+0,3+8,6

Tiedot: Eurostat, tps00001 (haettu 29. syyskuuta 2026).

Kysymys. Mikä oli Irlannin ja Portugalin yhteenlaskettu väkiluku 1. tammikuuta 2015 miljoonina yhden desimaalin tarkkuudella?
Näytä vastaus
Vastaus: B, 15,1 miljoonaa. Muutos ”vuodesta 2015” on prosentti vuoden 2015 arvosta, joten jaa luvulla (1 + muutos); älä koskaan vähennä prosenttia nykyisestä luvusta.
• Irlanti: 5,44 ÷ 1,163 = 4,678
• Portugali: 11,39 ÷ 1,095 = 10,402
• Yhteensä: 15,079 → 15,1 miljoonaa

Miksi muut vaihtoehdot ovat vääriä.
• A, 14,9 vähentää 16,3 % ja 9,5 % pois vuoden 2025 luvuista (5,44 × 0,837 + 11,39 × 0,905). Se on tämän kysymystyypin yleisin virhe. Kahden prosentin keskiarvon ottaminen ja 12,9 %:n soveltaminen summaan johtaa samaan väärään lukuun.
• C, 16,6 käyttää väärää saraketta: muutosta vuodesta 2024, ei vuodesta 2015.
• D on niille, jotka laskevat oikein mutta pyöristävät liian aikaisin. Pidä kolme desimaalia viimeiseen vaiheeseen asti.

20 sekunnin oikotie. Jakaminen luvulla 1,163 vähentää hieman vähemmän kuin 16,3 %, joten oikea vastaus on aina suurempi kuin ”vähennä prosentti” -vastaus. Jos molemmat ovat vaihtoehdoissa, suurempi on käänteisen prosentin vastaus.
Kysymys 7 · Keskivaikea · Kun ”Ei mikään edellisistä” on oikein

Työttömyysaste, 15–74-vuotiaat (% työvoimasta)

20152025
Espanja
22,1 %
10,5 %
Italia
12,0 %
6,1 %
Puola
7,7 %
3,1 %
Portugali
13,0 %
6,0 %
Suomi
9,4 %
9,7 %
Ruotsi
7,5 %
8,8 %

Tiedot: Eurostat, une_rt_a (haettu 29. syyskuuta 2026).

Kysymys. Kuinka monta prosenttia Portugalin työttömyysaste laski vuosien 2015 ja 2025 välillä kokonaisiin prosentteihin pyöristettynä?
Näytä vastaus
Vastaus: E, Ei mikään edellisistä. Aste laski 13,0 %:sta 6,0 %:iin: lasku 7,0 yksikköä, eli 7,0 ÷ 13,0 = 53,8 %, siis 54 %. Mikään vaihtoehto ei ole 54 %.

Miksi muut vaihtoehdot ovat vääriä.
• A, 7 % on lasku prosenttiyksikköinä, ilmoitettuna prosenttina.
• B, 46 % on se, mitä vuoden 2015 asteesta on jäljellä (6,0 ÷ 13,0), ei se, paljonko se laski.
• C, 50 % on silmämääräinen vastaus: 13:sta 6:een ”näyttää” puolittumiselta. Kysymys vaatii pyöristyksen kokonaisiin prosentteihin, joten arvio ei riitä.
• D, 117 % jakaa uudella arvolla vanhan sijaan.

20 sekunnin oikotie. Puolet luvusta 13,0 on 6,5; aste päätyi alle puolen, joten lasku on yli 50 %. Se karsii B:n ja C:n kerralla, ja A ja D ovat yksikkö- ja perusvirheitä. Valitse ”Ei mikään edellisistä” luottavaisesti, kun lukusi on puhdas ja jokaisella vaihtoehdolla on nimi.
Kysymys 8 · Erittäin vaikea · Kaksi muutosta, jotka kertautuvat

Bruttokansantuote ja tutkimus- ja kehittämismenot (T&K)

MaaBKT (mrd. €)T&K-menot (% BKT:stä)
2019202420192024
Tšekki229,4321,21,901,82
Kreikka185,2236,71,261,54
Espanja1 253,71 594,31,241,50
Unkari147,4206,21,461,31
Puola538,4852,21,311,41
Portugali214,5291,21,391,73
Romania223,3353,60,480,46

Tiedot: Eurostat, nama_10_gdp, rd_e_gerdtot (haettu 29. syyskuuta 2026). BKT käypiin hintoihin.

Kysymys. Kuinka monta prosenttia Puolan T&K-menot euroina kasvoivat vuosien 2019 ja 2024 välillä kokonaisiin prosentteihin pyöristettynä?
Näytä vastaus
Vastaus: D, 70 %. T&K-menot euroina = BKT × T&K-osuus, ja molemmat kasvoivat.
• 2019: 538,4 × 1,31 % = 7,05 mrd. €
• 2024: 852,2 × 1,41 % = 12,02 mrd. €
• 12,02 ÷ 7,05 = 1,7037 → +70 %

Miksi muut vaihtoehdot ovat vääriä.
• A, 8 % on pelkän T&K-osuuden kasvu (1,41 ÷ 1,31). Se ohittaa sen, että myös talous, jonka osuus se on, kasvoi.
• B, 58 % on pelkkä BKT:n kasvu.
• C, 66 % laskee kaksi kasvuvauhtia yhteen (58,3 + 7,6). Kasvuvauhdit kerrotaan: 1,583 × 1,076 = 1,704. Yhteenlaskun ja kertolaskun ero on kahden vauhdin tulo (0,583 × 0,076 ≈ 0,044), ja juuri se erottaa C:n D:stä.

20 sekunnin oikotie. Aina kun suure on ”A × B” ja molemmat muuttuvat, kerro kertoimet äläkä koskaan laske prosentteja yhteen. Tässä 1,58 × 1,08 ≈ 1,71: D.

EU Testing on laatinut nämä kysymykset EPSO:n muodossa. Ne eivät ole EPSO:n virallisia kysymyksiä.

Kahdeksan kysymystä, kahdeksan ansaa

Jokainen yllä oleva väärä vaihtoehto syntyy todellisesta virheestä, ja samat muutamat virheet toistuvat jokaisessa EPSO:n numeerisessa kokeessa. Taito on tunnistaa kysymystyyppi ensimmäisten kymmenen sekunnin aikana:

KysymysMitä koe testaaOdotettava ansa
1Suhde arvoista, jotka on ensin rakennettavaPelkkien asukaskohtaisten lukujen vertailu
2Asukaskohtainen muutos kokonaismäärästäYksiköiden sekoittaminen: tuhannet tonnit ja kilot
3Ehto ja sitten järjestysEhdon ohittaminen
4Prosenttiyksiköt vastaan prosentitSuurimman pylvään valinta suurimman erotuksen sijaan
5Muunto kahden muun kuin euron välilläEuroihin pysähtyminen tai väärä jakso
6Käänteinen prosenttiProsentin vähentäminen nykyisestä arvosta
7”Ei mikään edellisistä”Silmämääräisesti pyöristetyn vastauksen hyväksyminen
8Kaksi muutosta, jotka kertautuvatKasvuvauhtien yhteenlasku kertomisen sijaan

Kaksi tapaa kattaa suurimman osan. Ensinnäkin: sano ennen kuin lasket mitään, mistä vastaus koostuu: ”BKT on BKT asukasta kohden kertaa väkiluku”, ”T&K euroina on BKT kertaa T&K-osuus”. Toiseksi: arvioi ennen kuin painat näppäintä. Lähes jokaisessa yllä olevassa kysymyksessä karkea arvio karsii kolme vaihtoehtoa, ja laskimen tarvitsee erottaa vain kaksi viimeistä.

60 kysymystä lisää tähän tyyliin

Numeerinen päättely · Focus -kortilla on 60 kysymystä todellisilla EU-tiedoilla keskivaikeista erittäin vaikeisiin, kukin ratkaisuineen, joka nimeää ansan.

Avaa Numeerinen päättely · Focus -kortti → 5 ensimmäistä kysymystä ilmaiseksi · kaikki 60 Premiumilla

Usein kysytyt kysymykset

Montako kysymystä EPSO:n numeerisen päättelyn kokeessa on?

AD5-kilpailussa (EPSO/AD/427/26) 10 kysymystä 20 minuutissa, pisteytys 0–10. Omaa läpipääsyrajaa ei ole: numeerisella ja abstraktilla päättelyllä on yhteinen läpipääsyraja, 10 pistettä 20:stä.

Onko ”Ei mikään edellisistä” koskaan oikea vastaus?

On. EPSO:n oma esimerkki sisältää sen vaihtoehtona, ja hyvin rakennettu koe tekee siitä oikean niin usein, ettei sitä voi sivuuttaa. Valitse se, kun laskusi on puhdas ja jokainen muu vaihtoehto vastaa virhettä, jonka osaat nimetä, kuten yllä kysymyksessä 7.

Saanko käyttää laskinta?

Saat, EPSO tarjoaa näytöllä olevan laskimen. Se on hitaampi kuin fyysinen laskin, joten aikaa säästyy, kun arvioit ensin ja lasket vain erottaaksesi kaksi viimeistä vaihtoehtoa.

Pitääkö minun opetella kaavoja?

Vain muutama: prosenttimuutos (uusi miinus vanha jaettuna vanhalla), käänteinen prosentti (jaa luvulla yksi plus muutos), asukasta kohden (kokonaismäärä jaettuna väkiluvulla) ja valuuttamuunto (jaa kurssilla saadaksesi euroja, kerro päästäksesi niistä). Kysymykset testaavat, sovellatko niitä oikeisiin lukuihin.

Mistä kysymysten tiedot ovat peräisin?

Eurostatista, EU:n tilastovirastosta, haettu 29. syyskuuta 2026. Jokaisessa taulukossa mainitaan sen käyttämä Eurostatin tietoaineisto. Luvut on pyöristetty esitystä varten, ja vastaukset on laskettu näytetyistä pyöristetyistä arvoista.

Tiedot: Eurostat (tietoaineistot mainittu kunkin taulukon alla), haettu 29. syyskuuta 2026. Läpipääsyrajat: EPSO:n kilpailuilmoitus EPSO/AD/427/26.